“Önümüze dizilen jandarmalar, kolluk güçlerine sesleniyoruz!

single-image


Soma’da 5 yıl önce işten atılan ve tazminatları ödenmeyen madencilerin Ankara’ya başlattığı yürüyüşe engel devam ediyor.

Soma’da 5 yıl önce işten atılan ve tazminatları ödenmeyen madencilerin Ankara’ya başlattığı yürüyüşe engel devam ediyor. Manisa Kırkağaç’ta yürüyüşleri Manisa Valiliği tarafından engellenen madenciler, sosyal medyada #MadenciyeYoluAç etiketi ile kampanya başlattı. Manisa Kırkağaç’ta kurdukları çadırlarda bekleyişlerini sürdüren madenciler, “Önümüze dizilen jandarmalar, kolluk güçlerine sesleniyoruz! Bu yol açılacak, hakkımız olanı almaya Ankara’ya gidiyoruz” dedi.


DİRENİYORUZ!

Önümüze dizilen jandarmalar, kolluk güçlerine sesleniyoruz! Bu yol açılacak, hakkımız olanı almaya Ankara'ya gidiyoruz!

Yerleştirilmiş video
54 kişi bunun hakkında konuşuyor

Yürüyüşlerinde 3 günü geride bıraktıklarını ifade eden Bağımsız Maden-İş Sendikası Başkanı Tahir Çetin, “Jandarma 3 günden beri yolumuzu açmıyor. Bugün Ankara’ya sesleniyoruz; işçi arkadaşlarımızın tazminatlarının tamamı banka hesaplarına yatırılmadığı sürece bu barikatları aşarak Ankara’ya geleceğiz. Biz de Ankara’ya gelme heveslisi değiliz. Ama bu arkadaşlarımızın hakları, şu anda çalışan arkadaşlarımızın nasıl bir mağduriyet yaşadığını biliyoruz. Şu andaki mevcut sarı sendika arkadaşlarımızın haklarını gasbetmiş durumda. 3 günden beri buradayız. Bir gün gelip de bir şeye ihtiyacınız var mı diye sormadı. Bizim gibi madene inmiyor bu insanlar. Bizim ödediğimiz aidatlarla en lüks hayatları yaşıyor” diyerek tepki gösterdi.

MADENDEKİ GİBİ SIRT SIRTA!

Başkanımız Tahir Çetin: "Tazminatları gasp edilen arkadaşlarımızın üyesi olduğu sarı sendika aidatlarla gününü gün ediyor. Haram zıkkım olsun!"

Yerleştirilmiş video
32 kişi bunun hakkında konuşuyor

DEVLET BU ADAMI NEDEN KORUYOR

Madenci Eşi Gülsüm Kale, “İşimizi gücümüzü, çocuklarımızı bıraktık buraya geldik. Çocuklarımız perişan. Düğün yaptım borçluyum” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Soma A.Ş’nin sahibi Can Gürkan’ın devlet tarafından korunduğunu düşünen Kale, “Bu adamı neden savunuyorlar bilmiyorum. Bu adam içeri girdi çıktı, niye bu milletin parasını ödettirmiyor bu devlet, neden onu koruyor çok merak ediyorum. Ki oyumuzu Tayyip Erdoğan’a verdik. Bu ne rezillik şimdi. Bunları yaşamak için mi verdik oyumuzu” diye konuştu.

 

VALİLİK MAHKEME KARARINA UYMUYOR

İşçileri ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Enerji Bakanlığı ile görüştük. ‘TKİ, dava açıp da kazanan emekçilerimize hakkını verdi’ diyorlar” diye konuştu. Enerji Bakanlığının söylediklerinin doğru olmadığını belirten Bakırlıoğlu, pek çok madencinin davalarını kazandığı, davaları Yargıtaydan döndüğü halde haklarını alamadıklarını ifade etti. Bakırlıoğlu, işçilerin başvurusu sonucu Manisa 1. İdare Mahkemesinin yürüyüşün madencilerin en temel, en demokratik hakkı olduğunu, eğer bu yürüyüş durdurulursa telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağından bahsettiği halde yürüyüşün Manisa Valiliği ve Kırkağaç Kaymakamlığı tarafından engellenmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Kırkağaç’a yürümek istediklerini ancak Kırkağaç Kaymakamlığının buna izin vermediğini ifade eden Bakırlıoğlu, “Elimizde mahkeme kararı var, bu mahkeme kararına rağmen Valiliğin ve Kaymakamlığın sizin eyleminizi sonlandırması yasalara aykırıdır” diye konuştu. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)


ilginizi Çekebilir