Avrasya Araştırma Türkiye'de ilk kez yaptığı 2020 Seçim Simülasyonunu açıkladı.

single-image


Avrasya Araştırma Türkiye'de ilk kez yaptığı 2020 Seçim Simülasyonunu açıkladı.

Arama motorları, sosyal medya siteleri ve haber sitelerinin taranması sonucu elde edilen veriler ile son 1 yılda yapılan 22 güvenilir anketin verilerinin baz alındığı araştırmada, partilerin 30 büyükşehir, büyükşehirlerdeki ilçe belediyeleri ile Türkiye geneli oy oranları belirlendi.

Araştırmaya göre AKP yüzde 34, CHP yüzde 27, İYİ Parti yüzde 12.8, HDP yüzde 11, MHP ise yüzde 8 oy oranına ulaştı.

Yeni kurulan Gelecek Partisi yüzde 2.7, DEVA ise yüzde 2.6 oy oranına sahip gözüktü.

Öte yandan araştırma kapsamında 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden beri görevde olan büyükşehir belediye başkanlarının, bugün seçim olsa elde edecekleri oy grafiğindeki değişim oranı da açıklandı. Açıklanan verilere göre, Cumhuriyet Halk Partili Belediye büyükşehir belediye başkanları oylarını artırırken AKP'li başkanların gerilediği görüldü.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ'TAN FLAŞ ÇIKIŞ

Araştırmada en fazla oy oranını arttıran başkan yüzde 36,1’den yüzde 53,3’e yükselen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Osman Gürün olurken, en fazla oy kaybı yaşayan AKP'li başkan ise yüzde 60,8’den yüzde 45,3’e gerileyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül oldu. Açıklanan araştırma verilerine göre,

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da oy oranını yüzde 48,8’den yüzde 58,6’ya, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise yüzde 50,9’dan yüzde 63,7’ye çıkarırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in oy oranı yüzde 56,2 olarak sonuçlara yansıdı.

ilginizi Çekebilir